Pragniemy przedstawić nasz najnowszy model ula z odejmowaną dennicą. Jest to ul dostępny tylko w PW Arbor, stworzony na podstawie ula produkowanego przez nasza firmę od ponad 5 lat, udoskonalany w oparciu o rozmowy i sugestie dziesiątek pszczelarzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy nam zaufali i zaopatrują swoje pasieki w nasze produkty.

Podczas projektowania głównym celem było stworzenie ula przyjemnego w obsłudze, z możliwością wymiany dennicy i łatwym dostępem. Tak powstał produkt który łączy klasyczną budowę ula leżakowego z funkcjonalnością dennic korpusowych.

  • Przedstawiony ul pomieści w sobie 18 ramek gniazdowych oraz skrzynię nadstawkową również na 18 ramek.
  • W środku w części gniazdowej ściany wykonane są z drewna sosnowego o grubości 20 mm ściany przednia i tylna są ocieplone styropianem o grubości 30 mm
  • Zwiększona mobilność ula poprzez zastosowanie spienionego PCV na zewnętrznej ścianie ( jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, nie wymaga dodatkowych konserwacji, nie chłonie wilgoci, jest niepalny i ma właściwości izolacyjne)
  • Ściany boczne wewnętrzne wykonane są z deski sosnowej o grubości 20 mm za którą jest 20 mm styropiany i ponownie 20 mm deski sosnowej.
  • W części nadstawkowej ocieplane są ściany przednia i tylna podobnie jak w części gniazdowej styropianem o grubości 30 mm.

Dennica która stanowi kluczową część tego ula zasługuje na szczególną uwagę:

  • Od przodu posiada lądowiska za którymi znajdują się zmniejszacze, po odwróceniu stanowią one zaślepkę, która uniemożliwia wyjście pszczołom z ula podczas transportu. W sezonie letnim zaleca się całkowite wyjęcie zmniejszaczy co ułatwi pszczołom wchodzenie i wychodzenie z ula.
  • Z tyłu dennicy znajdują się drzwiczki których otwarcie nie umożliwia pszczołom wyjścia, jednocześnie daje pszczelarzowi dostęp do szuflady umieszczonej pod siatką. Szuflada pozwala zebranie pyłku który pozyskujemy poprzez umieszczenie poławiacza lub kontrolę osypu warrozy w sezonie odymiania oraz docieplenie ula w czasie największych mrozów.
  • Siatka umieszczona na ramie ponad szufladą również może zostać wyjęta z dennicy przez tylne drzwiczki w celu zarówno dezynfekcji lub umieszczenia wspomnianego wcześniej poławiacza pyłku
  • Pośrodku dennicy znajdują się zwężenia umożliwiające wstawienie standardowej kraty odgrodowej co pozwala na ograniczenie rodni do maksymalnie 10 ramek.
  • Cała dennica przymocowana jest do ula za pomocą czterech zaczepów i może zostać wyjęta w dowolnym momencie. Nie trzeba w tym celu unosić ula. Ułatwia to oczyszczanie jej i zachowanie higieny w ulu. Zyskujemy tym samym możliwość wymiany na inną dennicę np. niską zamkniętą czy ocieplaną również dostępną, sprzedawaną osobno.

Każdy dach jest pokryty blachą ocynkowaną w celu ułatwienia transportu oraz zwiększenia wytrzymałości, jednocześnie został wyciszony i ocieplony styropianem o grubości 20 mm który ukryty jest za laminowaną płytą HDF w celu uniemożliwienia dostępu pszczół.

Każdy ul posiada nogi dzięki którym zyskuje stabilność na każdym podłożu. Nogi jako element narażony najbardziej na niszczące warunki atmosferyczne mogą zostać wymienione po odkręceniu zaledwie 3 wkrętów za pomocą których są montowane do ula.